Oś czasu – Zaliwie i okolice

1100-900 r. p.n.e.

Osada i cmentarzysko z epoki brązu

Ślady osadnictwa zlokalizowane między wsiami Zaliwie Szpinki, Zaliwie Piegawki i Kapuściaki. Więcej o starożytnych osadach w Pradzieje okolic Zaliwia.

Osady z epoki żelaza

Ślady zlokalizowane w okolicy wsi Zaliwie Piegawki oraz w sąsiedztwie Kapuściaków. Więcej o starożytnych osadach w Pradzieje okolic Zaliwia.

300 r. p.n.e. – 500 r. n.e.
100 r. n.e. – 500 r. n.e.

Cmentarzysko z epoki żelaza

Ślady znalezione w sąsiedztwie wsi Kapuściaki. Prawdopodobnie pozostałość po osadzie Gotów. Na ilustracji wojownik gocki. Więcej o starożytnych osadach w Pradzieje okolic Zaliwia.

Gród pod Wyłazami

Najstarsze ślady w grodzie datowane na VIII wiek naszej ery. Gród stał się czołem opolnym przyszłej struktury opolnej, która z kolei była bazą do stworzenia parafii Niwiski.

700 r. n.e.
900 -1300 r.

Struktura opolna, pierwsza fala zasiedlenia

Powstanie wspólnoty terytorialno-plemiennej nazywanej opolem. Opole obejmowało teren o powierzchni ponad 230 km kwadratowych ograniczony rzekami Kostrzyń, Liwiec i Muchawka. Prawdopodobnie struktura stworzona przez przybyszów z zachodnich ziem. Więcej o opolu w Pradzieje okolic Zaliwia.

Pierwsza wzmianka o parafii Niwiski

Zaliwie włączono do nowo powstałej parafii Niwiski. Dokładna data erygowania parafii nie jest znana. Przetrwała w dokumentach informacja o kościele w Niwiskach już w 1300 r. Więcej o parafii Niwiski w Religia w Zaliwiu.

1253 r.
1358 r.

Granica z Litwą na rzece Liwiec, druga fala zasiedlenia

Po podpisaniu umowy granicznej między Mazowszem a Litwą, wyklarowała się sytuacja polityczna nad brzegami rzeki Liw (zwanej później Liwcem). Wkrótce na te tereny dotrze kolejna fala szlachty, tym razem z tzw. Starego Mazowsza.

Pierwsza wzmianka o Zaliwiu

Potwierdzenie przez księcia Janusza I Starszego prawa własności do majątku Zaliwie. Więcej w Dzieje Zaliwia.

19 czerwca 1419 r.
1473 r.

Druga wzmianka o Zaliwiu

Przed sądem u księcia Konrada świadek zeznał, że Zaliwie jest starą własnością szlachecką, powstałą dużo wcześniej a nie z niedawnego (w 1419 r.) książęcego nadania. Więcej w Dzieje Zaliwia.

Podział Zaliwia na Szpinki i Piegawki

Osada Zaliwie ulega podziałowi między dwóch spokrewnionych szlachciców herbu Junosza: Jana Piegawkę i Jana Wspinkę. Więcej w Dzieje Zaliwia.

1476 r.
1947 r.

Parafia Mokobody

Obie wsie Zaliwie przeniesiono do parafii Mokobody.

Powstanie Zaliwia Brzozówki

W czasach PRL kolonia Zaliwia Piegawki stała się oddzielną wsią Zaliwie Brzozówka.

XX wiek
2019 r.

Obchody 600-lecia Zaliwia