Mapy historyczne
Zaliwie na mapie Zachodniej Galicji z 1770 roku (mapa powyżej).
Mapa powyżej to fragment „Mappy Szczegulnej Województwa Podlaskiego” sporządzonej odręcznie przez nadwornego kartografa Karola de Pertheesa w 1795 roku. Widzimy na niej Zaliwie Piegawki i Szpinki, jednak na skutek błędu obie miejscowości zamienione są miejscami. Przez Zaliwie Piegawki prowadziła droga Kopcie-Mąkobody. Droga przecinała Liwiec na młyńskim moście w Zaliwiu Piegawkach. Rzeka Liwiec była granicą między województwami mazowieckim i podlaskim.
Zaliwie Piegawki i Szpinki na mapie Benedicta Heldensfelda z 1808 roku (mapa powyżej). Widać osadę usytuowaną nad terenami podmokłymi z obu stron otoczonymi rzeką. Linia Liwca przy ujściu z mokradeł jest przerwana, prawdopodobnie to oznaczenie istniejącej w tym miejscu młyńskiej grobli. Grobla przez wieki spiętrzała rzekę tworząc rozlewisko. Pozostałości grobli, jak i stare koryto Liwca widoczne są na współczesnej mapie (patrz mapa poniżej).
Powyżej fragment mapy województwa podlaskiego Juliusza Colberga z 1827 roku. Umieszczone są na niej wsie Zaliwie Szpinki i Zaliwie Piegawki.
Powyżej mapa z 1859 roku wykonana przez kartografa Wojciecha Chrzanowskiego. Widzimy na niej dwie wsie Zaliwie, a wieś Zaliwie Szpinki jest zaznaczona dużą czcionką. Warto zauważyć ważny lokalny (a obecnie nieistniejący) trakt Stanisławów-Grębków-Kopcie-Ziomaki-Niwiski-Chodów.
Na mapie Królestwa Polskiego z 1913 roku (wyżej) widać obie wsie Zaliwie. Zaliwie Piegawki występuje pod nazwą „Biegawki”.
Mapa powyżej pochodzi z 1914 roku. Nazwa Zaliwie została zmieniona na „Saliwy”, a nazwy innych miejscowości również posiadają rosyjskie naleciałości.
Powyżej współczesna mapa Zaliwia Piegawki wykonana w technologii skanowania LIDAR z widoczną rzeźbą terenu (źródło: geoportal). Kolorem czerwonym zaznaczone współczesne zabudowania. Metoda skanowania odkrywa rzeczywistą rzeźbę terenu nawet na obszarach zadrzewionych. Dzięki temu doskonale widać ślady po starorzeczu Liwca. W centralnej części widać trzy wypiętrzenia terenu tworzące linię prostą przechodzącą przez rzekę Liwiec – to pozostałości po grobli i starym drewnianym moście przy którym zbudowanym był młyn wodny. Historia zaliwskiego młynu sięga XVI wieku. Po przejechaniu młyńskiego mostu, zjechaniu z grobli i przejechaniu przez folwark Ostaszewizna, droga prowadziła prosto do Mokobód (tak jak jest obecnie).
Mapa poniżej to współczesne zdjęcie satelitarne z zaznaczonymi kolorem niebieskim prawdopodobnym położeniem mokradeł w granicach po starorzeczu Liwca. Kolorem czerwonym zaznaczono zabudowaniami wg mapy z 1808 roku. Kolorem jasnobrązowym oznaczono groblę i dawną drogę do Mokobód (źródło: geoportal).
Poniżej mapa w technologii LIDAR przedstawiająca miejscowość Zaliwie Szpinki. W porównaniu do mapy z 1808 roku przesunięciu uległo zakole Liwca co widać po zeskanowanym wyżłobieniu terenu. Stary przebieg rzeki oznaczony niebieskim łukiem pokrywa się z kształtem na mapie Heldensfelda. Do tego zakola wpadał oznaczony kolorem niebieskim cieku wodnego, który dzielił na połowę zabudowania wsi Szpinki w 1808 roku. Ówczesne zabudowania zaznaczono kolorem czerwonym. Jeśli wierzyć dokładności starej mapy, to późniejsza linia zabudowy odsunęła się od Liwca.