Majątki rodu Zaliwskich

Na przełomie XV i XVI wieku rodzina Zaliwskich zgromadziła pokaźny majątek. Na początku XV w. w ich posiadaniu były działy we wsiach Zaliwie, Żelków, Dąbrówka i Wołyniec. W miarę możliwości dobra te Zaliwscy powiększali nabywając kolejne działy. Wiek XVI przyniósł rodowi nowe możliwości bogacenia się – zaczęli oni sprawować ważne urzędy państwowe, nie tylko na ziemi liwskiej. Szerzej o tym na stronie Postaci historyczne – Ród Zaliwskich. Sprawowanie urzędów w tamtych czasach wiązało się z wymiernymi korzyściami materialnym. Poniżej opiszemy największe fortuny jakie zgromadzili przedstawiciele rodu Zaliwskich.

Dziersław Zaliwski otrzymał w 1518 roku od książąt majątek odebrany szlachcicowi z Nowegodworu. Były to 13 mazowieckich wsi oraz dochód z cła wodnego na Wiśle i Narwi. Wcześniej Dziersław otrzymał czynsz roczny z przewozu płockiego. Służba na Wawelu zaowocowała własnością pokrakowskiej wsi Korabniki, która warta była 1000 florenów (floren = złota moneta o masie 3,5 g).

Piotr Zaliwski posiadał wieś Jurgi w powiecie ostrołęckim, będącą posagiem żony. Nabył w 1518 roku 5 wsi w powiatach ostrowskim i różańskim.

Michał Zaliwski był tenutariuszem w majątku Goszczyn, dzierżawił wójtostwo we wsi Piasecznie oraz wieś Niemojewice na ziemi czerskiej. Jego żona wniosła posag – podwarszawską wieś Falęty.

Andrzej Zaliwski zmarły w 1521 roku zgromadził największy majątek. Posiadał dobra Zaliwie, Żelkowo, Dąbrówkę i Wołyniec, Proszewo, Wólkę Proszewską oraz Chojeczno. Poza ziemią liwską Andrzej posiadał jedną wieś, a także 23 przywileje na wsie książącę. Ponadto Zaliwski posiadał sumy zastawne na kamienicy książąt w Krakowie.

Michał Zaliwski i jego syn Jan Zaliwski – w XVII wieku byli właścicielami m.in dużego majątku Niwiski.

Opracowano na podstawie:

  • Żaboklicka A., Zmiany w strukturze drobnej własności szlacheckiej w XV-XVI w. na przykladzie ziemi liwskiej, Przegląd Historyczny 1958